Aktuality

Zomrel Prof. RNDr. Štefan Šáro, DrSc.

Zverejnené 05.06.2013

Zomrel Prof. RNDr. Štefan Šáro, DrSc.

Prof. RNDr. Štefan Šáro, DrSc. (* 10. december 1933 - † 28. máj 2013) bol jedným z najvýznamnejších slovenských experimentálnych jadrových fyzikov. Stál pri zrode slovenskej jadrovej fyziky, patril medzi zakladateľov Katedry jadrovej fyziky FMFI UK.

Bol verný tejto katedre celý život, kde vychoval mnohých študentov a doktorantov v jadrovej fyzike. Ako hosťujúci vedec pracoval aj v mnohých svetových laboratóriách, zameraných na výskum vlastností najťažších atómových jadier. Podieľal sa na objave chemických prvkov s protónovými číslami 110., 111. a 112 - darmstadtium, roentgenium a kopernikium - na lineárnom urýchľovači UNILAC v Centre pre výskum ťažkých iónov GSI Darmstadt. Pôsobil aj v SÚJV Dubna (Ruská Federácia).

Prof. Šáro bol jedným z bojovníkov za vybudovanie Cyklotrónového centra SR. Bol vzorom pre pracovitosť a húževnatosť, stále plný optimizmu. Budú nám chýbať jeho vedecké inšpirácie, ale aj pre vedcov netypický humor ľudských rozmerov.

 

Odchodom profesora Šára stratila slovenská jadrová fyzika veľkú osobnosť. Jeho pamiatka bude žiť ďalej v našich srdciach. Nezabudneme.

 


Čítajte viac:

http://tech.sme.sk/c/6820145/stefan-saro-slovensky-vedec-co-objavil-nezname-prvky.html#ixzz2V0NmkF9b


Čítajte viac: http://tech.sme.sk/c/4905803/profesor-saro-zijeme-vobec-v-atomovom-veku.html#ixzz2V0Aoz4Vz